چگونه لوازم صوتی و تصویری منزل را ضد عفونی کنیم؟


: 737

این روزها هر کجا می‌رویم صحبت از ویروس کرونا و روش های مراقبت در برابر این ویروس است. از طرف دیگر همه می دانیم که لوازم صوتی و تصویری منزل و برخی از اجزای آنها مانند ریموت کنترل‌ها و صفحه کلیدها از آلوده‌ترین نقاط محسوب می‌شوند. در این مقاله ما سعی کردیم به این سوال پاسخ دهیم که چگونه لوازم صوتی و تصویری منزل را ضد عفونی کنیم؟

این روزها هر کجا می‌رویم صحبت از ویروس کرونا و روش های مراقبت در برابر این ویروس است. از طرف دیگر همه می دانیم که لوازم صوتی و تصویری منزل و برخی از اجزای آنها مانند ریموت کنترل‌ها و صفحه کلیدها از آلوده‌ترین نقاط محسوب می‌شوند. در این مقاله ما سعی کردیم به این سوال پاسخ دهیم که چگونه لوازم صوتی و تصویری منزل را ضد عفونی کنیم؟

چگونه لوازم صوتی و تصویری منزل را ضدعفونی کنیم؟

روش صحیح ضدعفونی لوازم صوتی و تصویری در دو بخش باید بررسی شود :

  1. محلول ضدعفونی مناسب و روش تهیه آن
  2. روش صحیح برای ضدعفونی بدون اینکه دستگاه آسیب ببیند

بر اساس نتایج تحقیقاتی که توسط متخصصین تعمیر تلویزیون رایان در منابع معتبر و کارشناسان بخش سلامت صورت گرفته محلول آب و وایتکس بیشترین توصیه را برای ضدعفونی سطوح دارد. در منابع مختلف غلظت پیشنهادی برای این محلول  یک به صد (صد واحد آب و یک واحد وایتکس) پیشنهاد شده است.

در نظر داشته باشید که غلظت وایتکس حدود 5% است و باید تا حدود 1% با استفاده از آب سرد رقیق شود. ساده‌ترین روش این رقیق سازی مخلوط کردن یک پیمانه وایتکس با 4 پیمانه آب سرد است.

محلول دیگری که برای ضدعفونی سطوح می‌توان از آن استفاده کرد الکل است. حداقل میزان خلوص الکل باید 70% باشد تا بتواند اثر بخشی لازم را داشته باشد. نکته مهمی که در بحث الکل باید مورد توجه قرار بگیرد سمی بودن الکل صنعتی برای بدن و قابلیت جذب پوستی آن است که متاسفانه در اکثر منابع نادیده گرفته می شود.

پیشنهاد متخصصین سامان تجارت برای ضدعفونی لوازم صوتی و تصویری منزل استفاده از مایع آب و صابون است. برای ساخت این محلول که برخلاف وایتکس و الکل که خاصیت اسیدی دارند و به پوست آسیب می‌زنند خاصیت قلیایی دارد و تنها با استفاده زیاد می‌تواند باعث خشکی پوست شود.

برای ساخت این محلول ضدعفونی آب و مایع دستشویی را به نسبت یک به چهار (4 واحد آب و یک واحد مایع دستشویی) را با هم مخلوط کنید و برای ضدعفونی لوازم صوتی و تصویری منزل مانند تلویزیون ، سینمای خانگی و دی وی دی پلیر از آن استفاده کنید.

روش صحیح ضدعفونی لوازم صوتی و تصویر منزل

برای ضدعفونی لوازم صوتی و تصویری باید به گونه‌ای عمل شود که آنها آسیب نبینند و در عین حال مراحل ضدعفونی به درستی انجام شود. متاسفانه در اکثر موارد عملیات ضدعفونی سطوح مختلف این دستگاهها به درستی انجام نمی شود و یا باعث آسیب دیدگی آنها می شود.

برای انجام ضدعفونی لوازم صوتی و تصویری روش صحیح استفاده از دستمال مناسب و اسپری کردن مایع ضدفونی کننده روی دستمال است و نه اسپری مستقیم روی دستگاه. برای انجام این کار می توانید از گازهای استریل شده استفاده کنید. نکته بعدی تمیز کردن خطی است. سطوح مختلف دستگاه را به بخش های مختلف تقسیم کنید و هر بخش را از ابتدا تا انتها فقط یکبار دستمال بکشید و با دستمال آلوده مجددا برگشت نداشته باشید.

ضدعفونی کردن ریموت کنترل

ریموت کنترل ها بیشترین ارتباط لمسی را با افراد دارند و به همین دلیل حتی در شرایط عادی هم میزان بالایی از آلودگی را دارا هستند. ضدعفونی ریموت کنترل ها به دلیل ساختار خاص اغلب آنها ممکن است باعث آسیب دیدگی آنها شود. برای جلوگیری از آلودگی ریموت کنترل ها و یا جلوگیری از ناقل بودن آنها می توان از پوشش های پلاستیکی استفاده کرد.

لازم نیست از جلدهای خاص استفاده کنید. ساده‌ترین روش استفاده از کیسه فریزر برای جلد کردن ریموت کنترل‌ها و جداسازی و تجدید آن در فواصل زمانی کوتاه است.

آدرس ارتباطی ما